Ayak Sağlığı

Yazaradmin29/07/02022 YorumlarSabo Terlik,Sağlık,Yeni Ürünler,

 

AYAK SAĞLIĞI NEDİR?

 

Ayak sağlığı hafife almamız gerek en önemli konulardan birisi , nitekim modern insanın daha yoğun bir tempoda ve zorlu şartlarda çalıştığı günümüz dünyasında bütün yükümüzü çeken ayaklarımız, ve bu yüzden iç ve dış nedenlerden dolayı sağlığını yitirebilir ve günlük yaşam standardınızı etkileyebilir. Her ne kadar en son düşünülse de ayaklarımız en fazla önemsenmesi gereken uzuvlarımızdandır. İnsan ayağının, hayatın omurgasını teşkil eden yürüme ve ayakta durabilme için yaratılan bu müstesna organın görevini başarabilmesi için aynı itina ve dikkatle bakım ve tutumunun yapılması gereklidir.

Bu sebeple; ülkemizde son yıllarda bilinirliği artmaya başlamış, insanların ayak, ayak bileği ve çevresinde oluşan sağlık problemlerini teşhis ve tedavi eden bilim dalı olan Ayak Sağlığı giderek gelişmeye başlamıştır. Ayak bakımı ünitesi ayak sağlığı merkezlerinde ve Pediatrik yaklaşımla çalışan medikal merkezlerde oluşturulmaktadır. Ayak bakımı birçok gelişmiş ülkede uzun yıllardır profesyonel hizmet veren ayak sağlığı merkezlerinde ünite halinde oluşturulmakta ve uygulanmaktadır.

Genel olarak Ayak Bakımı adı altında “Ayak Sağlığı Merkezlerinde”  sıhhi ve sağlıklı ortamda modern teknolojinin getirdiği yeniliklerle hızlı ve konforlu bakım anlayışıyla verilen hizmetler şu şekilde sıralanabilir:

 • Batık Tırnak Bakımı
 • Kalınlaşmış Tırnak Bakımı
 • Nasır Bakımı
 • Deforme ve Mantar Tırnak Bakımı
 • Diyabetik Ayak Bakımı
 • Terleyen Ayak Bakımları
 • Çatlak Topuk Bakımları
 • Deri Deformasyon, Sertleşme ve Kerratınızaysan Bakımları

Ayak Problemlerinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?                  

Şeker hastalığı, dolaşım bozuklukları, bazı kan hastalıkları, nörolojik ve romatizmalı hastalıklar gibi sistemik bir takım hastalıklara bağlı olarak çıkan sorunların yanı sıra yanlış ayakkabı ve terlik kullanımı, basış bozuklukları, yetersiz ve sağlıksız ortamlarda yapılan kozmetik uygulamalar (pedikür) neticesinde ayak sağlığı bozulmakta, mantar ve benzeri bakteriyel enfeksiyonlar, tırnak mantarları, koku, kaşıntı, ağrı ve yaralar ortaya çıkabilmektedir. Ayak bakımında farklı teknikler ile sorunları çözerek koruyucu ayak bakım programı ile kişilere hizmet sunmaktadır.

Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Ayak bakımı, sağlık ve estetiği ilgilendirdiği kadar, kişinin yaşam kalitesinin yükselmesi açısından da ihmal edilmemesi gereken ayrıntılar içermektedir.

Günümüzde artık bu sorunların çözümleri daha profesyonel ve modern bir şekilde yapılmaktadır. Ayak bakımının kişiyi rahatsız etmeden, acı vermeden, arınık ve sağlıklı koşullar altında gerçekleştirilerek temiz tutulması, dolaşım ve sinir sistemi açısından çok önemlidir. İnsan vücudunun tüm organları ayaklardan etkilenir. Dolayısıyla ayak bakımı, kişinin sağlığı için ihmal edilmemesi gereken önemli bakımların başında gelir.

Medikal ayak bakımı sağlığa ve estetiğe yönelik yapılan çok özel bir bakımdır. Nasır, batık tırnak, tırnak mantarı, kalın tırnak, çatlak topuk gibi ayakta görülebilen bütün rahatsızlıklara acısız ve ağrısız bir bakım gerçekleştirmektedir. Ayaklarınızda sorun yoksa bile, estetik açıdan ihtiyaç duyduğunuz ayak bakımlarınızda, sağlıklı, hijyenik ve modern bir bakım sunmaktadır.

Ayaklarda görülebilen en sık sorun nasır ve batık tırnak olarak gözükür. Ancak bunların oluşumları ve bunların dışındaki birçok sorun ayağın basınca maruz kalması veya basış bozukluklarından kaynaklanır.

Bu sebeple ayağınızdaki problemleri bir uzmana danışmak yararlıdır. Böylece profesyonel bir yaklaşımla ayak sorunlarınızın nedenleri araştırılacak, bir tedavi planı oluşturulacak ve sağlıklı ayaklara sahip olmanız sağlanacaktır.

Sağlıklı ayaklar için neler yapılabilir?

 • Yumuşak materyalden yapılmış ayakkabılar kullanmaya çalısın. Bunların içerisinde en iyisi deridir; esnekliği ayağa gelecek basınç ve sürtünmeyi önleme konusunda öncelikli yardımcınız olacaktır.
 • Seçtiğiniz ayakkabının topuk ve bas parmak altındaki bölgelerinin yastıklı olmasına çalısın. Bu, ayağınızın doğal bir pozisyonda kalmasına neden olduğundan yararlıdır.
 • Parmak bölgesi geniş ve yuvarlak olan ayakkabılar seçtiğiniz takdirde parmaklarınıza bol yer kalacağı için parmak arasında nasir oluşması da önlenebilir.
 • 6 santimetreden fazla topuklu ayakkabılardan kaçının.
 • Ayakkabınızın ek yerleriyle diş sinir dikişlerinin iyi olmasına özen gösterin.
 • Nasıra meyilliyseniz özellikle dar burunlu ayakkabılar basta olmak üzere, insan ayağının doğasına aykırı modelleri olan tüm ayakkabılarınızdan kurtulun!
 • Düzenli olarak ayak bakımlarınızı yaptırın!
 • Ayaklarınızı mutlaka iyi kurulayın. Pamuklu çorap giymeniz önerilir. Sürekli rutubet içinde duran ayaklarda cilt tahriş olur. Çoraplarınız nemlendiğinde temiz bir çiftle değiştirin.
 • Evde mümkün olduğu kadar yalın ayak dolasın. Doğa ana ayak parmaklarımızın hür ve serbest olmasını isterdi! Ama soyunma odaları gibi topluma açık yerlerde yalın ayak basmamaya özen gösterin. Böyle yerlerde mutlaka terlik kullanın. Hiç kimse ile ortak havlu, çorap, ayakkabı kullanmayın.

 

Etiketler:sağlıkayak

2 Yorumlar

Ebru:
24/12/2017, 06:53:46 PM
Cevapla

Gayet yararlı ve açıklayıcı bir blog, teşekkürler

cemile:
02/01/2018, 03:57:01 PM
Cevapla

Ayak sağlığı gerçekten dikkat edilmesi gereken bir durum

Yorum Yaz

Loading...
Loading...
Loading...